עשר תפיסות שגויות נפוצות על חדרי בריחה חינוכיים

תכנון חדר בריחה לימודי הוא אתגר מורכב ששכרו בצידו. העבודה משלבת חשיבה יצירתית, ניסוי וטעיה, הבנה מטא-קוגניטיבית של התכנים, וניסיון להבין מה יעבור בראש של מי שינסה לפור את החידות. יצא לי להיתקל בכמה תפיסות שגויות נפוצות בעולם תכנון חדרי הבריחה הלימודיים, והנה כמה מהן:


1. חדר בריחה לימודי חייב להכיל טקסט והרבה

מורים רבים חושבים שכדי להפוך חומר לימודי לחידה, צריך להשתמש בטקסט, אפילו בהרבה טקסט. הטקסט הוא בדרך-כלל חומר קריאה או החידה עצמה שרשומה כשאלה.

הנקודה היא, שבחדר בריחה כל היופי הוא שאת החידה יוצרים המשתתפים. מתוך אוסף הדברים שהם מוצאים, הם אלה שמרכיבים את החידה. לדוגמה, הנחת שני שקפים אחד על השני יוצרת חידה בפני עצמה.

בחדר בריחה מעניין אין הרבה טקסט, כי הוא איננו ספר לימוד. כל היופי הוא הפענוח של הרמזים לכדי חידות ואתגרים.


2. כל משחק חידות הוא סוג של חדר בריחה

הרבה פעמים אני נתקלת בחידונים מודפסים, בעיתון או על בריסטול, הנקראים "חדר בריחה". אפשר להבין את הרצון "לתפוס את הגל" ולהנות מהבאזז. זה בסדר. אבל חשוב לזכור שחלק מהמאפיינים של חדר בריחה הוא העובדה שמדובר במשחק הנמצא במקום גיאוגרפי, תחום במרחב ובזמן. חדר בריחה נייד יכול להיות כזה, אם החידות שבו תחומות במרחב והפתרון מוגבל בזמן. צריך שיהיה גם סיפור רקע טוב שמחבר את כל החידות ומשפיע על העיצוב, אבל אוסף של תשבצים וחידות הגיון מודפסות איננו חדר בריחה.


3. חדר בריחה לימודי הוא תמיד ליניארי

בדרך כלל, מורים מפתחים חדרי בריחה לימודיים ליניאריים. כלומר, חידה א' מובילה לחידה ב', המובילה לחידה ג' וכן הלאה.

התרשים נראה בערך כך:

חדר בריחה כזה הוא אולי הפשוט ביותר לתכנון, אך הוא הרבה פחות מעניין מחדר בריחה המורכב מענפים מקביליים הנפגשים. דוגמה לסכמה מעניינת יותר:

4. בכל חדר בריחה חייבים להיות אפקטים טכנולוגיים יקרים

לפני כ-4 שנים, כשטרנד חדרי הבריחה הגיע לישראל, נבנו עשרות חדרי בריחה במהירות מטורפת. בהתחלה היה מדובר בחדרים צנועים ופשוטים, אך לאט לאט ועם התחרות הגוברת, הצניעות התחלפה בגרנדיוזיות והפשטות התחלפה באפקטים פומפוזיים. התופעה יצרה חדרי בריחה שנבנו בעלות מטורפת של למעלה ממיליון שקלים, ונאלצו להסגר בגלל אי-כדאיות כלכלית.

בתחום החינוך התקציבים מראש צנועים יותר, מה שלא אומר שאי אפשר לתכנן ולהפיק חדר בריחה איכותי וטוב גם בתקציב מצומצם. הפשטות, במקרה זה, איננה חסרון אלא יתרון – השקעת מחשבה יותר בתוכן ובאיכות החידות ופחות באפקטים הטכנולוגיים.


5. אין צורך לבדוק את החדר לפני בנייתו, הוא בטוח יעבוד

יצא לי להיפגש עם לא מעט בוני חדרי בריחה. רובם היו נלהבים מאוד לחידות, לאתגרים ולאפקטים ולא ראו צורך לנסות את החידות לפני ייצור. הדבר הביא לכך, שהרבה פעמים החידות לא היו ברצף הנכון מבחינת זרימת קהל או שלא היו מובנות. לכן, חשוב מאוד לעשות התנסות על החידות, אפילו בצורה של אב טיפוס – לפני שקונים, בונים ומשלמים (!).


6. אם אני הבנתי מה צריך לעשות כאן, כולם יבינו

תפיסה זו היא אחותה הצעירה של התפיסה הקודמת. המחשבה כי התוכן של החידה יהיה ברור למשתתפים עלולה לעלות בעוגמת נפש. הרבה פעמים הדברים ברורים לנו, ואנחנו מתפלאים לראות איך משתתפי החדר לא מבינים מה הם צריכים לעשות. לכן, כדאי לתת כל חידה לחוד לקרובי משפחה או לחברים כדי לראות מה מובן ומה לא מובן. אם יש צורך מפשטים את החידה או חושפים עוד פרטים שיכולים לסייע בפתרון.


7. מעבר מחידה לחידה הוא תמיד באמצעות קוד

ישנם חדרי בריחה המעייפים מרוב קודים מספריים. פתרון של כל חידה הוא קוד מספרי בן 3 או 4 ספרות המוביל לפתיחה של מנעול קוד. כדי ליצור חדר מעניין, כדאי שחלק מהחידות לא יהיו בצורת קוד, אלא על ידי גילוי של אביזרים, חומרים, תמונות או חומר ויזואלי אחר. אפשר לכוון לחידה הבאה גם על ידי סימון ב-UV, שימוש במסננים או שילוב של חומרים. כל זה במקום מנעול קוד מספרי.


8. חידה בחדר בריחה צריכה להכיל הוראות ברורות

מורים הם בדרך כלל אנשים שיודעים להסביר טוב. על זה משלמים להם. לכן, יצא לי להפגש עם מורים שרוצים להסביר טוב לתלמידים מה בדיוק עליהם לעשות בחידה, משהו שנראה כצו שאלה במבחן. אז זהו, שלא. כל הקטע בחדר בריחה הוא שאין הוראות, ממש כמו בחיים האמיתיים. המשתתפים צריכים לגלות בעצמם מה עליהם לעשות בכל שלב (כמו בחיים האמיתיים, כבר אמרנו). לכן, כשמתכננים את האתגרים צריך לחשוב טוב איך לתת רמזים לא דקים מדי ולא עבים מדי, כך שהמשתתפים יבינו מה עליהם לעשות, אבל עדיין יהיו בתחושה שעשו זאת בעצמם ולא האכילו אותם בכפית.


9. אי אפשר להפעיל את אותו חדר בריחה לגילאים שונים

כאן טמונה מלכודת.

חדר בריחה לימודי אמור להיות קשור לתכנית לימודים, לכן הוא יהיה מותאם לשכבת גיל ולתכנים הנלמדים בכיתה זו. יחד עם זאת, ישנם תכנים הניתנים להתאמה לגילאים שונים על ידי שינויים קלים. לדוגמה, אם בחדר בריחה בנושאי מדע ישנה חידה בה צריך לסגור מעגל חשמלי, האופן בו תוצג החידה יהיה שונה לפי קבוצת הגיל. בכיתות בהם לומדים על חומרים מוליכים ומבודדים, ניתן לשים מספר אביזרים, שהתלמידים צריכים לבחור מתוכם את אלו העשויים מחומרים מוליכים. לעומת זאת, בכיתה נמוכה יותר, אפשר לצייר על החידה את האביזר המתאים שיסגור את המעגל החשמלי.


10. ברוב מקצועות הלימוד אי אפשר לעשות חדר בריחה

את האמירה הזאת שמעתי ממורות למתמטיקה, אנגלית ותנ"ך. לעומת זאת, במו עיניי ראיתי איך בסדנאות שלי, אליהן מגיעים מורים ומורת מתחומי דעת שונים, ייצרו חידות מקסימות, מאתגרות ומעלות חיוך כמעט בכל תחום דעת אפשרי. קצת יצירתיות, קצת חשיבה מחוץ לקופסה והרבה שיתוף פעולה, והכל אפשרי.


האם תרצו לקבל אליכם למייל כתבות נוספות שלנו מסוג זה? https://forms.gle/3KLLSEdf9yPnVqz99

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

EDQUEST - Twist in Education  |  מרחבי למידה חווייתיים  |  edquestt@gmail.com  

ישראל 054-6984921  |  אירופה 44-748-0333-986