עיצוב מרחבי למידה: מה המחקר אומר על זה ומה עדיין חסרבשבועות האחרונות, ולמרות הקורונה, פנו אליי כמה וכמה סטודנטים צעירים בשאלה מה ידוע מהמחקר על השפעת סביבת למידה מעוצבת על הלמידה. שמחתי לגלות ש: א. אנשים מאמינים שאנחנו הולכים לחזור לעולם האמיתי, אחרי שחיינו בעיקר בוירטואלי. ב. שיש התעניינות בנושא מרחבי למידה, והבנה שגם כשבתי הספר יפתחו מחדש כדאי שהם יהיו מעודכנים לחיים, ו-ג. שיש הבנה בצורך בבסיס מחקרי.

הנקודה היא, שבאמת, רוב העבודה שנעשית בשנתיים האחרונות בתחום מרחבי הלמידה, בארץ ובחו"ל, היא אינטואיטיבית. מבוססת על תחושות בטן של מנהלים או מורים, במקרה הטוב, או של אדריכלים ומעצבים, במקרה הפחות מוצלח.

אבל מה לעשות, המציאות לא עובדת ככה. תחושות הבטן הן נחמדות, ויכולות להיות נקודת מוצא טובה, אבל אחר כך צריך לבדוק מה עובד ומה לא עובד.

והאמת, שקיימים מספר מחקרים ראשוניים בעולם. מדובר בידע מאוד התחלתי, שמגיע לרוב משתי נקודות מבט. נקודת מבט אחת היא ארכיטקטונית ונקודת מבט שנייה היא תפוקות למידה. ההסתכלות הארכיטקטונית בודקת מה אומרים המשתמשים על אלמנטים בעיצוב (תאורה, מרחב, צבע וכו'). ההסתכלות התפוקתית בודקת איך השתפרו הישגי הלומדים כתוצאה מהכנסת טכנולוגיה, פופים, שולחנות עמידה ועוד אלמנטים 'מגניבים' כאלו ואחרים.

בעיניי, ההתבוננות המשמעותית החסרה היא זו המסתכלת על תהליכים. כלומר, מחקר הבוחן את השפעתם של אלמנטים עיצוביים במרחב הפיסי על התהליכים המתרחשים בתוכו. זאת בגלל שאנחנו מתחילים להבין שהתפקיד של בית הספר הוא להכין את הילדים לחיים האמיתיים. דרך אגב, פעם, בעולם הישן ואפילו בשנות החמישים והשישים הבינו את זה, אבל בעשורים האחרונים משום מה שכחו. בכל אופן, אם רוצים להכין את הילדים לחיים ולעולם התעסוקה של המחר, אז צריך ללמד אותם להתמודד עם קשיים, עם אי-ודאות (אפרופו ימי קורונה...), לעבוד בצוות, לחשוב יצירתי, להשתמש בטכנולוגיה במינון ובאופן מושכל. את כל הדברים היפים האלה, ועוד רבים אחרים, לומדים בצורה תהליכית, ומתקדמים לאט אבל בטוח.

לכן, כדי לדעת איך לעצב מרחבי למידה, צריך מחקרים רציניים שיבחנו תהליכים. מחקרים שיאפיינו עקרונות עיצוב למרחבי למידה דינמיים, גמישים, משלבי חוץ-פנים, מבוססי עשייה ועוד. דרך אגב, אותם מחקרים בדיוק נדרשו כשטכנולוגיות הלמידה היו בחיתולים. גם שם עבדו cהתחלה לפי תחושות בטן, ואחר כך עברו למחקרים של עקרונות עיצוב הבוחנים תהליכים.

בתור התחלה, אני מצרפת כאן קובץ עם סקירת ספרות קצרה ובסיס תיאורטי שנראה לי מתאים. את הכתוב בקובץ זה כתבתי לפני 4 שנים עבור הצעת מחקר כשלימדתי ב"מכללה ירושלים". בזמנו, קבלתי תקציב מצומצם מאוד למחקר הזה, מה שגרם לו להיזנח. מקווה להרים בקרוב את הכפפה, ומזמינה חוקרים נוספים להצטרף.


Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

EDQUEST - Twist in Education  |  מרחבי למידה חווייתיים  |  edquestt@gmail.com  

ישראל 054-6984921  |  אירופה 44-748-0333-986