מה ההבדל בין מייקרס בבית ספר למייקרס בעולם האמיתי?

המייקרס היא אחת ה'אורחות' החשובות ביותר שהגיעו לבקר במערכת החינוך בחמש השנים האחרונות. אורחת רצויה וחשובה, שאם נתייחס אליה נכון, יש סיכוי טוב שהיא גם תשאר...

מייקר, או בעברית 'עשיין', הוא מי שמייצר באופן עצמאי וכתחביב מוצרים הנותנים מענה לצורך. מקגייבר, גיבור סדרת הטלוויזיה של שנות ה-80, היה מייקר אמיתי. תמיד מצא בסביבה ידיות, מזלגות וסוללות, וידע להרכיב מהם את המנגנון שיציל את גיבורי הסיפור.


(תמונה מתוך https://www.thesurvivalpodcast.com/successful-macgyver-stories)


תופעת המייקרס צוברת תאוצה בשנים האחרונות, אולי כחלק ממגמות כלליות יותר של קיימות, שיתופיות וחזרה למלאכות 'מסורתיות'. התופעה הגיעה גם למערכת החינוך וקיימות יוזמות רבות להקמת מרחבי מייקרס בבתי ספר.

בחנוכה התקיים במרכז פסג"ה ת"א-יפו כנס לפדגוגיה במרחבי מייקרס. כמאה משתתפים התעניינו, שאלו, בנו, יצרו, שיתפו פעולה ובעיקר הקשיבו זה לזה. היתה אוירה שהנה הולכת וקמה כאן קהילה. קהילה של אנשים שרוצים לעשות חינוך, ורוצים לעשות מייקרס, ובעיקר רוצים לדעת איך משלבים את שניהם ביחד בצורה נכונה ומקצועית.

השאלה המרכזית שעמדה באוויר וגם זו שהביאה את כל מי שהגיע לכנס היא: מה ההבדל בין מייקרס בעולם האמיתי למייקרס בבית ספר?

התשובה האחת והמהותית היא: המטרות.

מטרתו של מייקרס בעולם האמיתי היא לתת מענה לצורך אמיתי. לדוגמה, בניית ארגונית לנעליים מצינורות PVC. הצורך האמיתי הוא מציאת פתרון לארגן את הבלאגן שנוצר מערימות הנעליים בבית. הפתרון הוא שימוש בצינורות PVC. הפתרון מצריך חיתוך, תכנון ועיצוב מבנה, צביעה, הדבקה, הצמדה לקיר וכד'.


(תמונה מתוך https://www.instructables.com/id/Shoe-Tubes/)


לעומת זאת, המטרות של מייקרס בחינוך הן שונות. מייקרס בחינוך נועד בבסיסו לתת מענה לצורך אחר: לתת לתלמידים של היום את ארגז הכלים שיהיו נחוצים לו בעולם התעסוקה של מחר.

היום אנו עדים לתמורות ושינויים המתרחשים מול עינינו בעולם התעסוקה. מקצועות נעלמים, וחדשים נולדים במקומם. השינויים התכופים, התנודתיות, והנגישות למידע ההולך וגדל, כל אלה מצריכים מיומנויות אחרות. יצירתיות, יזמות, למידה מתמדת, יכולת פתרון בעיות ועבודה בצוות, חקרנות וחשיבה מחוץ לקופסה – כל אלה הם חלק מהמיומנויות הנדרשות לעולם התעסוקה של המחר.

המייקרס הוא פלטפורמה נהדרת להבניה של מיומנויות אלו. לכן, מטרת המייקרס בבית הספר היא קודם כל לעזור לתלמידים להבנות את מיומנויות המאה ה-21. מסיבה זו, בחירת האתגרים ותכנון הלמידה צריך להוביל להבניה הזו בצורה מדורגת ומתודית.

זה לא אומר שפעילות מייקרס בבית ספר הופכת להיות משעממת. להיפך, היא נשארת כייפית, מאתגרת, יצירתית ומשלהבת. יחד עם זאת, המטרה של כל אתגר ואתגר היא 'מלאכותית', לרוב מבוססת על סיפור נחמד, ולא משקפת צורך אמיתי.

לדוגמה, בניית מתקן לכדורסל מדפי עיתון. הצורך של המורה יכול להיות בתחום הידע - חוזק מבנים וגם בתחום המיומנויות - עבודת צוות, תכנון, חיפוש מידע, התמודדות עם אי וודאות ועוד. סיפור הרקע יכול לתת לתלמידים צורך מדומה. לדוגמה: 'תלמידי הכיתה שלנו מאוד אוהבים לשחק כדורסל. בכל יום מישהו אחר מביא כדור איתו משחקים בהפסקות. הבעיה היא שפעמים רבות במהלך השיעור הכדור מתגלגל בין הרגליים של התלמידים והמורה, יוצר מהומה קטנה ומהווה מפגע. האם תוכלו לבנות מתקן מעיתונים עבור הכדור, כך שיעמוד באופן יציב בזמן השיעור ולא יתגלגל על הרצפה?'.


(מתוך חומרי הוראה של לאורה קדלר https://www.lauracandler.com/stem-engineering-project/)


אם נסכם, אז בעולם האמיתי, אתגר מייקרס עונה על צורך אמיתי. לעומת זאת, בבית הספר, עבור המורה אתגר המייקרס עונה על צורך של הבניית מיומנויות המאה ה-21, ועבור התלמיד בניית מוצר המייקרס יהיה כדי לתת מענה לצורך מדומה, לרוב מבוסס על סיפור הרלוונטי ליומיום.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

EDQUEST - Twist in Education  |  מרחבי למידה חווייתיים  |  edquestt@gmail.com  

ישראל 054-6984921  |  אירופה 44-748-0333-986